Příroda v Austrálii

Vlivem odtržení tohoto světadílu od ostatních tady můžeme nalézt jedinečné, fascinující druhy, které jinde na zemi nepotkáme. Mnoho z nich patří k endemitům, tedy k jinde již vymřelým druhům.

Více než polovina Austrálie spadá do subtropického pásma, zbytek patří do pásma tropického. Nejteplejšími měsíci jsou prosinec až únor, v tomto období je na kontinentě léto. Naopak nejchladnějšími měsíci jsou červen až srpen. Převážná část kontinentu trpí suchem. V tropech vládne od května do září suché období, od listopadu do dubna přicházejí monzunové deště. Celkově je Austrálie nejsušším kontinentem ze všech.Klokan

Nejtypičtějšími zástupci australské flóry jsou blahovičníky neboli eukalypty. Existuje přes 700 druhů této rostliny a najdeme je ve více než 90% všech lesů. Jistě víte, že listy eukalyptu představují výhradní potravu jednoho z nejtypičtějších zástupců australské fauny – medvídka koaly. Dalšími typickými zástupci říše rostlin jsou akácie, přesličníky a žlutokapy – trávové stromy a lahvové stromy. Setkat se tu můžeme i s druhy rostlin, které u nás pěstujeme jako pokojové – např. fíkus, filodendron, fíkovník, ibišek či palma. Tady je můžete spatřit jako nádherné sytě zelené vzrostlé stromy. Střední a jižní Austrálii pokrývá křovinatý porost blahovičníků, akácií a dalších druhů rostlin, kterému se říká scrub. V oblasti polopouští najdeme tuhé trávy.

Obdivovat můžete i pestrou paletu kvetoucích rostlin, kterým kralují velkolepé orchideje. Tato destinace je jedním z nejvýznamnějších dovozců citrusů, které jsou pěstovány na rozlehlých plantážích, ale i na zahradách obyvatel. Při svém pobytu si těchto výborných plodů jistě do sytosti užijete.

Snad každý, kdo slyší o Austrálii, vybaví se mu nejznámější obyvatelé této destinace - klokani. Spolu se pštrosem emu ho najdeme také ve státním znaku. Ale nejsou to jen tito roztomilí vačnatci, kteří reprezentují unikátní říši australské fauny. Existuje jich na padesát druhů.

Austrálie je bohatá i na zástupce ptačí říše. Ať už to jsou různé druhy papoušků, pelikáni, nebo tučňáci. Ano, ač se to může zdát podivné, protože tento druh najdeme především na území Antarktidy, nejmenší tučňáky na světě můžete obdivovat v této destinaci. Vyskytují se ve státě Victoria v pobřežní oblasti a dosahují výšky pouze 33 cm.

Na kontinentu žije až 70 druhů netopýrů. Nejmenší z nich je velký jako moucha, kdežto největší druh má rozpětí křídel až dva metry.

Dalšími neobvyklými zvířaty jsou vakomyši, klokanomyši a další. Představitelem, který vám může svým vzhledem nahnat strach, je tasmánský ďábel. Tento unikátní savec váží kolem deseti kilogramů a živí se plazy či ptáky. Ačkoli byl dříve k vidění po celém kontinentu, dnes ho můžete spatřit pouze na Tasmánii.

Dalším sympatickým představitelem je ptakopysk. Jako by byl tento živočich poskládaný z několika jiných druhů. Na nohou má ploutve, zobák má jako pták a jeho ocas je podobný bobrovýmu. I když je to savec, mláďata se líhnou z vajec. Ptakopyskové se zabydleli v řekách na východním pobřeží a na Tasmánii. Jsou slepí, ale svět kolem sebe vnímají pomocí elektrických receptorů, které jsou uloženy v jemných otvorech na zobáku.

Ve stejném období jako dinosauři žila již ježura australská, která tento kontinent obývá dodnes.

Nejrůznějšími barvami hýří i hmyzí svět. Setkat se tu můžete s nádhernými motýly, neobvyklými brouky, ale i barevnými mouchami. Nepříjemní jsou komáři, kteří mohou být stále nositelem malárie.

Do této destinace vedou i cesty obdivovatelů největších savců na světě - velryb. Ty se každý rok přesouvají ze studených vod do subtropického pásu a jejich cesta vede nedaleko australského pobřeží. Různé společnosti nabízejí plavby za pozorováním velryb a delfínů. Delfíni jsou velmi oblíbení a na motiv delfína narazíte snad v každém obchodě se suvenýry.

Všichni zástupci australské fauny nejsou přátelští a mírumilovní. K Austrálii patří neodmyslitelně i divoký pes dingo.Koala

Na mnoha částech byly vystavěny několikatisícové ploty, aby zabránily pronikání těchto šelem k farmám, kde mohou způsobit velké škody. Nebezpečnými zvířaty se mohou stát krokodýli, ke kterým není radno se přibližovat. Jejich kůže se používá na všechno možné, včetně obalů knih. Při výčtu druhů zvířat, které mohou být pro člověka nebezpečné, nemůžeme zapomenout na hady a také na žraloky, kterých tu žije několik druhů. Kolem pobřeží jsou nainstalovány sítě, které brání těmto predátorům přiblížit se k příměstským plážím. Tato ochrana však není zavedena všude a můžete se sekat se značkou, která hlásí, že pláž není proti žralokům chráněna. V takovém případě je nutné mít se na pozoru.

V Austrálii můžete potkat i imigranty, kteří sem byli přivezeni z jiných kontinentů. Z Asie sem byl roku 1910 dopraven velbloud jednohrbý, který se dobře přizpůsobil místním podmínkám a sloužil zejména k přepravování nákladů. Dnes žije na venkově kolem sta tisíc kusů. Chybným krokem byl v polovině 19. století import králíků na území Austrálie. Tento druh se tu totiž přemnožil a způsobil velké hospodářské škody. Z Anglie byla dovezena i liška obecná, především za účelem oblíbených honů. Tato šelma se s prostředím brzy sžila a stala se nepřítelem drobného zvířectva.  

 

 

Průvodce Austrálií

Zájezdy do Austrálie

Základní informace o Austrálii

Historie Austrálie

Příroda v Austrálii

Kuchyně v Austrálii

Kultura v Austrálii

Památky v Austrálii

Tipy na výlety v Austrálii

Kde, kam a jak v Austrálii

doprava krajina lodní navigace pomoc průmysl služby a nákupy statky stavby turistika a zábava ubytování a resorty voda vzdělání

Hledání

Kraje Austrálie

Australian Capital Territory New South Wales Northern Territory Queensland South Australia Tasmania Victoria Western Australia
 
iDovolená.com - vaše dovolená začíná zde